Jdi na obsah Jdi na menu
 


Házená

12. 4. 2010

Historie a současnost

Házená je sport s tradicí . Vymyslel ji dánský učitel Holger Nielsen na konci 19. století. V roce 1946 v Kodani vznikla Mezinárodní federace házené a roku 1972 byla zařazena na program olympijských her.  I Česká republika se drží na předních příčkách mezinárodního žebříčku.

Díky stálému zakládání nových házenkářských organizací, je už teď jasné, že se  do budoucna tímto sportem bude zabývat čím dál tím větší počet lidí. Ve světě existuje tisíce házenkářských družstev, které se rok co rok rozrůstají nejenom o děti, ale i o nadšence z řad dospělých. 

Obrazek

Pravidla

Hřiště je rozdělené na dvě poloviny, na každé z nich se nachází brankoviště, kde se může pohybovat pouze brankář.  Cílem hry je vstřelit míč do soupeřovy brány, což se může zdát jako prostý úkol, ale věřte, že né vždy je provedení tak jednoduché. Obzvláště proto, že hráči jsou povinni dodržovat předepsaná pravidla. Na jejich porušování dohlížejí dva rozhodčí. Mezi nejčastější chyby patří faulování soupeře, kroky s míčem nebo hra nohou. Rozhodčí mají k trestání hráčů k dispozici žlutou a červenou kartu, dvominutové vyloučení nebo sedmimetrový hod na bránu, při kterém hráč hází sám na soupeřova brankáře a může tak snadno navýšit skóre.

Hra má dva poločasy po třiceti minutách. V každém poločase si trenér může vzít minutový timeout.

Plážová házená

Časem se z klasické házené vyčlenila tzv. házená plážová, která má obdobná pravidla. Hraje se však pouze ve čtyřech hráčích na znatelně menším pískovém hřišti. Anglický název pro tento druh házené je beach handball. I u nás má tento sport své příznivce.

 

Obrazek

 


 

zdroje: www.wikipedia.cz ; www.hazena.pb.cz ; soukromé zkušenosti Anety Honzárkové

Fotot: soukromý archiv Anety Honzárkové ; www.wikipedia.cz

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Házená